Switzerland
Czech Republic
Germany
France
United Kingdom
Hong Kong
Italy
Japan
Netherlands
Slovakia
Sweden
Uganda

30/05/2013
Crewsaver European Championships

    Last week the 500s took a trip to Carnac in Brittany, France for the Crewsaver Eurocup, and found a beautiful small resort town populated by friendly natives, tasty seafood restaurants and many delicious creperies. The beaches were long and sandy and the water was lovely and clear, although very cold, with some massive jellyfish occasionally knocking into the boats! The event was held at Carnac Yacht Club, which proved to be a very well equipped and convenient base for the racing, and the weather was generally good- sunshine everyday with a few scattered clouds, and strong winds on the first day tapering off towards the end of the four-day event.

     

    The 500s had competitors from the UK, France, the Netherlands, and Sweden. It was a smallish turnout with only 6 boats competing, but we still had some very competitive racing between the top 4 boats. Day one was windier than expected with around 20 knots of winds, gusting up to 25, and in other fleets there were a couple of broken masts and an injury or two, although the 500s managed to avoid any disasters. Also sailing on our course were the 700s and 800s, and a lot of time spent watching them sailing led to George Wilson hypothesising that at any given moment, somewhere in the world, there is an RS700 upside-down.

     

    The first race of the event was won by Florence and Nico of France, followed by British sailors Derek and Jeremy, and then Marleen and Jody of the Netherlands. Marleen and Jody moved up to first place in the second race of the day, followed by Florence and Nico in second place, and then Derek and Jeremy in third.

     

    Friday gave us much lighter winds, around 16 knots, and clearer skies, and we managed to fit in 3 races. Martin and Axel of Sweden took first place in the first race of the day, followed by Florence and Nico and then Derek and Jeremy. Race two was won by Florence and Nico, with Martin and Axel in second place and Marleen and Jody taking third. The winds were easing off towards the last race of the day, and after a couple of general recalls with the 700s we were getting a bit eager to start, which led to some trouble at the start line with two individual recalls; Martin and Axel realised they had been over the line and turned around to cross it again, but didn’t quite make it far enough across the line and so were disqualified, and Florence and Nico were recalled but didn’t realise, and so finished first across the water but were unfortunately declared OCS. This led to a first place for Derek and Jeremy, and a second for George and Laura of the UK, who were very pleased to take advantage of Martin and Florence’s mistake, having placed fifth in most of the previous races!

     

    All the fleets had a lovely buffet supper on Friday night with live local French folk music, which was very lively and unique! The food was great, with lots of seafood and meats and cheeses, and the beer and wine flowed nicely until the sun went down.

     

    Saturday gave us around 10-12 knots of wind and lovely sunny skies. The first race was taken by Derek and Jeremy, followed by Florence and Nico, and then Martin and Axel. Florence and Nico moved up to first place for the second race, while Marleen and Jody took second, and Derek and Jeremy placed third. The last race of the day was in very light winds, although the 2 mile beat back to the club after the race was rather windy! There was an interesting moment about 40 seconds before the start gun of the last race, when Martin tacked and fell straight out the back of his boat, leaving Axel to balance it and haul his dad back in quickly! Luckily they recovered very fast and even managed to take second place, with Florence and Nico taking first place, and Derek and Jeremy in third.

     

    Yves, a local Breton who was racing with his daughter Marie-Madeleine, had the great idea of the 500s going to a local creperie on Saturday night. There was a huge selection of delicious crepes, which were accompanied by French cider and then apple cider liquer! Very tasty, and it was lovely to have all the 500 sailors together in one restaurant.

     

    Sunday was our last day, and promised more light winds and even more sunshine. We managed to squeeze in a quick 2 races in the morning, with Florence and Nico taking yet another first, followed by Derek and Jeremy in second place, and George and Laura in third. The last race of the week was done in a nearly non-existent breeze, with Florence and Nico finishing first, Marleen and Jody in second, and Derek and Jeremy in third place. On both of Sunday’s races Nico took the helm, proving him and Florence to be multitalented sailors, and inspiring Marleen and Jody to swap places on the way back to the club; a decision Marleen may have regretted, as Jody sailed them all the way back from the racecourse, only for them to get within 300 metres of the shore and then capsize!

     

    The final results for the event were Florence and Nicholas in first place, followed by Derek and Jeremy in second, and Marleen and Jody in third. It was a fantastic few days in the sunshine, and we’re all eager to return to beautiful Carnac. Many thanks to Carnac Yacht Club for hosting us and to race officer Tony O’Gorman for making sure everything went smoothly.

     

    Laura Wilson

     

    FINAL RESULTS BELOW.

    RS100, RS700, RS800 EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

     

    RS100, RS700, RS800 EUROPEAN CHAMPIONSHIPS
    RS200, RS 400, RS500 NATIONAL EUROCUP
    -_-
    30/05/2013 au 02/06/2013
     
    YACHT CLUB de CARNAC
    FINAL RESULTS

    Contact Email :[email protected]


    Résultat du Dimanche 2 Juin 2013 à 12.25 h.


    Groupe RS 100 après 10 courses (8 retenues) (15 inscrits)
    (Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

    RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8c.9 c10 Club / Pays
    1

     389

    POWELL HUW

    17.00 49.00 1
    1.00
    2
    2.00
    1
    1.00
    2
    2.00
    2
    2.00
    1
    1.00
    7
    7.00
    1
    1.00
    DNC
    16.00
    DNC
    16.00

    GRANDE-BRETAGNE

    2

     321

    CHIPPERFIELD GILES

    31.00 46.00 6
    6.00
    4
    4.00
    9
    9.00
    6
    6.00
    1
    1.00
    5
    5.00
    1
    1.00
    5
    5.00
    5
    5.00
    4
    4.00

    GRANDE-BRETAGNE

    3

     298

    HALL AL

    33.00 61.00 2
    2.00
    3
    3.00
    12
    12.00
    1
    1.00
    4
    4.00
    2
    2.00
    10
    10.00
    9
    9.00
    2
    2.00
    BFD
    16.00

    GRANDE-BRETAGNE

    4

     421

    CUNNINGHAM CHRIS

    36.00 55.00 4
    4.00
    1
    1.00
    10
    10.00
    8
    8.00
    8
    8.00
    4
    4.00
    2
    2.00
    2
    2.00
    9
    9.00
    7
    7.00

    GRANDE-BRETAGNE

    5

     379

    HARRISON MARK

    37.00 61.00 3
    3.00
    8
    8.00
    3
    3.00
    7
    7.00
    3
    3.00
    8
    8.00
    6
    6.00
    OCS
    16.00
    4
    4.00
    3
    3.00

    GRANDE-BRETAGNE

    6

     410

    DICKSON ALISTAIR

    39.00 64.00 DNF
    16.00
    5
    5.00
    2
    2.00
    4
    4.00
    5
    5.00
    3
    3.00
    9
    9.00
    8
    8.00
    3
    3.00
    9
    9.00

    GRANDE-BRETAGNE

    7

     428

    BOOTH GREG

    40.00 65.00 5
    5.00
    DNF
    16.00
    4
    4.00
    9
    9.00
    6
    6.00
    6
    6.00
    3
    3.00
    4
    4.00
    7
    7.00
    5
    5.00

    GRANDE-BRETAGNE

    8

     318

    ROTACH MICHEL

    48.00 69.00 11
    11.00
    9
    9.00
    6
    6.00
    10
    10.00
    9
    9.00
    10
    10.00
    4
    4.00
    3
    3.00
    6
    6.00
    1
    1.00

    SUISSE

    9

     ESP  327

    CLAUDIUS TOBIAS

    50.00 71.00 10
    10.00
    7
    7.00
    8
    8.00
    11
    11.00
    10
    10.00
    7
    7.00
    5
    5.00
    6
    6.00
    1
    1.00
    6
    6.00

    ESPAGNE

    10

     359

    PECKHAM GILES

    54.00 77.00 8
    8.00
    10
    10.00
    5
    5.00
    3
    3.00
    11
    11.00
    9
    9.00
    12
    12.00
    7
    7.00
    10
    10.00
    2
    2.00

    GRANDE-BRETAGNE

    11

     362

    BOYDE MARTIN

    59.00 91.00 7
    7.00
    6
    6.00
    7
    7.00
    5
    5.00
    7
    7.00
    OCS
    16.00
    8
    8.00
    OCS
    16.00
    8
    8.00
    11
    11.00

    GRANDE-BRETAGNE

    12

     309

    EVANS MOSTYN

    85.00 111.00 9
    9.00
    11
    11.00
    11
    11.00
    13
    13.00
    12
    12.00
    12
    12.00
    13
    13.00
    11
    11.00
    11
    11.00
    8
    8.00

    GRANDE-BRETAGNE

    13

     364

    ZAMO ALBERTO

    92.00 124.00 DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    13
    13.00
    12
    12.00
    13
    13.00
    11
    11.00
    11
    11.00
    10
    10.00
    12
    12.00
    10
    10.00

    ITALIE

    14

     240

    POWELL Huw

    125.00 157.00 DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    13
    13.00
    DNC
    16.00

    GRANDE-BRETAGNE

    ---

     458

    PARTRIDGE JON

    128.00 160.00 DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNS
    16.00
    DNS
    16.00
    DNS
    16.00
    DNS
    16.00
    DNS
    16.00
    DNC
    16.00
    DNC
    16.00

    GRANDE-BRETAGNE

    Pénalités et réparations : 29 (1 BFD; 5 DNC; 15 DNF; 5 DNS; 3 OCS; )
    [Retour début de page]


    Groupe RS 200 après 10 courses (8 retenues) (18 inscrits)
    (Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

    RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8c.9 c10 Club / Pays
    1

     1354

    MARTIN IAN
     MARTIN CHLOE 

    15.00 44.00 10
    10.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    3
    3.00
    3
    3.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    4
    4.00
    BFD
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    2

     1031

    CATT CHRIS
     MARTIN ALLY 

    23.00 48.00 3
    3.00
    3
    3.00
    5
    5.00
    1
    1.00
    2
    2.00
    2
    2.00
    6
    6.00
    2
    2.00
    5
    5.00
    BFD
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    3

     1

    MARTIN CHRIS
     MARTIN KATHERINE 

    31.00 44.00 5
    5.00
    6
    6.00
    2
    2.00
    4
    4.00
    6
    6.00
    5
    5.00
    7
    7.00
    5
    5.00
    1
    1.00
    3
    3.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    4

     658

    MC GOVERN JONNY
     WILLIAMS SARAH 

    33.00 64.00 2
    2.00
    8
    8.00
    4
    4.00
    2
    2.00
    OCS
    19.00
    10
    10.00
    3
    3.00
    12
    12.00
    3
    3.00
    1
    1.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    5

     1511

    CHAPMAN MIKE
     RATCLIFFE LYNNE 

    52.00 77.00 13
    13.00
    12
    12.00
    9
    9.00
    10
    10.00
    8
    8.00
    4
    4.00
    10
    10.00
    3
    3.00
    2
    2.00
    6
    6.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    6

     908

    BOATMAN MARTIN
     BOATMAN SAMANTHA 

    53.00 91.00 11
    11.00
    7
    7.00
    8
    8.00
    6
    6.00
    OCS
    19.00
    3
    3.00
    2
    2.00
    9
    9.00
    7
    7.00
    DNF
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    7

     1325

    SAVAGE CHARLOTTE
     WOOD MIKE 

    54.00 87.00 6
    6.00
    4
    4.00
    14
    14.00
    7
    7.00
    4
    4.00
    8
    8.00
    9
    9.00
    7
    7.00
    9
    9.00
    BFD
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    8

     1389

    LEWIS PAUL
     BREARLEY ROSIE 

    58.00 87.00 8
    8.00
    9
    9.00
    7
    7.00
    14
    14.00
    15
    15.00
    7
    7.00
    4
    4.00
    6
    6.00
    10
    10.00
    7
    7.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    9

     1510

    WALSH CLAIRE
     MC NAMARA DARREN 

    65.00 101.00 17
    17.00
    16
    16.00
    3
    3.00
    5
    5.00
    13
    13.00
    6
    6.00
    12
    12.00
    4
    4.00
    6
    6.00
    BFD
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    10

     1530

    YOUNG ALI
     COLVIN KATHERINE 

    65.00 90.00 12
    12.00
    13
    13.00
    10
    10.00
    9
    9.00
    10
    10.00
    11
    11.00
    5
    5.00
    8
    8.00
    8
    8.00
    4
    4.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    11

     1467

    SHARPS IAN
     MARTIN ELLIE 

    79.00 117.00 1
    1.00
    2
    2.00
    6
    6.00
    12
    12.00
    1
    1.00
    DNF
    19.00
    DNS
    19.00
    DNS
    19.00
    DNC
    19.00
    DNC
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    12

     1428

    WEBBER CHRIS
     MORLEY ALASTAIR 

    80.00 114.00 4
    4.00
    5
    5.00
    13
    13.00
    13
    13.00
    9
    9.00
    9
    9.00
    15
    15.00
    13
    13.00
    14
    14.00
    DNF
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    13

     1419

    ASHTON TOBY
     ASHTON RACHEL 

    81.00 115.00 9
    9.00
    10
    10.00
    15
    15.00
    8
    8.00
    OCS
    19.00
    13
    13.00
    11
    11.00
    14
    14.00
    11
    11.00
    5
    5.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    14

     1111

    BAKER PIPPA
     WARNER Emma 

    88.00 123.00 16
    16.00
    DNF
    19.00
    12
    12.00
    15
    15.00
    11
    11.00
    12
    12.00
    13
    13.00
    11
    11.00
    12
    12.00
    2
    2.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    15

     937

    HARTLEY TIM
     EDGA HANNAH 

    96.00 131.00 15
    15.00
    15
    15.00
    OCS
    19.00
    16
    16.00
    12
    12.00
    15
    15.00
    8
    8.00
    10
    10.00
    13
    13.00
    8
    8.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    16

     472

    MILLS IAN
     MILLS CLAIRE 

    105.00 143.00 14
    14.00
    11
    11.00
    11
    11.00
    17
    17.00
    5
    5.00
    14
    14.00
    14
    14.00
    DNS
    19.00
    DNC
    19.00
    DNC
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    17

     1295

    DRUCE KEVIN
     FITZSIMMONS KATE 

    112.00 150.00 7
    7.00
    14
    14.00
    16
    16.00
    11
    11.00
    7
    7.00
    DNF
    19.00
    DNS
    19.00
    DNS
    19.00
    DNC
    19.00
    DNC
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    18

     1264

    FARMER ASHLEY
     STEWARDSON SERENA 

    122.00 160.00 DNF
    19.00
    DNF
    19.00
    DNF
    19.00
    18
    18.00
    14
    14.00
    16
    16.00
    16
    16.00
    15
    15.00
    15
    15.00
    9
    9.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    Pénalités et réparations : 27 (4 BFD; 6 DNC; 8 DNF; 5 DNS; 4 OCS; )
    [Retour début de page]


    Groupe RS 400 après 10 courses (8 retenues) (24 inscrits)
    (Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

    RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8c.9 c10 Club / Pays
    1

     1251

    FARBROTHER HOWARD
     ANDERTON TINY 

    26.00 60.00 1
    1.00
    2
    2.00
    1
    1.00
    OCS
    25.00
    2
    2.00
    3
    3.00
    9
    9.00
    7
    7.00
    6
    6.00
    4
    4.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    2

     1390

    HATCH ANDY
     HAWKINS DANIEL 

    30.00 50.00 8
    8.00
    4
    4.00
    8
    8.00
    1
    1.00
    10
    10.00
    1
    1.00
    10
    10.00
    2
    2.00
    1
    1.00
    5
    5.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    3

     1326

    MARTIN NICK
     MARTIN CAROLINE 

    34.00 55.00 6
    6.00
    5
    5.00
    10
    10.00
    4
    4.00
    1
    1.00
    11
    11.00
    5
    5.00
    8
    8.00
    2
    2.00
    3
    3.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    4

     1082

    HART Mike
     KILPATRICK SALLY 

    35.00 52.00 2
    2.00
    8
    8.00
    2
    2.00
    6
    6.00
    5
    5.00
    9
    9.00
    3
    3.00
    6
    6.00
    3
    3.00
    8
    8.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    5

     G&n bsp;  1325

    COOPER John
     WIGLEY Becci 

    37.00 64.00 5
    5.00
    7
    7.00
    4
    4.00
    8
    8.00
    12
    12.00
    7
    7.00
    1
    1.00
    15
    15.00
    4
    4.00
    1
    1.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    6

     1342

    HOLDEN JACK
     MILLER OLLIE 

    38.00 88.00 3
    3.00
    1
    1.00
    DNF
    25.00
    DNF
    25.00
    3
    3.00
    10
    10.00
    2
    2.00
    5
    5.00
    7
    7.00
    7
    7.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    7

     1344

    O'GORMAN ROGER
     CRAIG ROGER 

    40.00 77.00 4
    4.00
    3
    3.00
    3
    3.00
    12
    12.00
    8
    8.00
    8
    8.00
    DSQ
    25.00
    1
    1.00
    11
    11.00
    2
    2.00

    IRLANDE
    -

    8

     1140

    RYAN EMMET

    41.00 66.00 12
    12.00
    13
    13.00
    6
    6.00
    2
    2.00
    6
    6.00
    2
    2.00
    4
    4.00
    3
    3.00
    12
    12.00
    6
    6.00

    IRLANDE

    9

     1231

    MARTIN ROB
     MARTIN Jan 

    47.00 72.00 13
    13.00
    6
    6.00
    7
    7.00
    5
    5.00
    4
    4.00
    4
    4.00
    12
    12.00
    4
    4.00
    5
    5.00
    12
    12.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    10

     983

    KEVIN PODGER
     CHIPPERFIELD HEATHER 

    61.00 84.00 11
    11.00
    9
    9.00
    5
    5.00
    3
    3.00
    9
    9.00
    12
    12.00
    7
    7.00
    10
    10.00
    8
    8.00
    10
    10.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    11

     1088

    CHAMBERLAIN MARK
     CHAMBERLAIN REBECCA 

    63.00 87.00 7
    7.00
    10
    10.00
    11
    11.00
    7
    7.00
    7
    7.00
    5
    5.00
    8
    8.00
    9
    9.00
    10
    10.00
    13
    13.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    12

     1351

    ROBSON Ian
     JOHNSON Sandy 

    72.00 110.00 9
    9.00
    DNF
    25.00
    13
    13.00
    11
    11.00
    11
    11.00
    6
    6.00
    6
    6.00
    11
    11.00
    9
    9.00
    9
    9.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    13

     1051

    SHEAHAN MATTHEW
     SHEAHAN ELLIE 

    94.00 126.00 10
    10.00
    16
    16.00
    9
    9.00
    10
    10.00
    14
    14.00
    13
    13.00
    16
    16.00
    13
    13.00
    14
    14.00
    11
    11.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    14

     1043

    WATKINS IAN
     WHITTAM IMOGEN 

    106.00 141.00 14
    14.00
    11
    11.00
    14
    14.00
    9
    9.00
    15
    15.00
    14
    14.00
    19
    19.00
    16
    16.00
    13
    13.00
    16
    16.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    15

     1101

    BAKER Simon
     ROBERTS Zoe 

    117.00 153.00 16
    16.00
    17
    17.00
    12
    12.00
    13
    13.00
    13
    13.00
    16
    16.00
    15
    15.00
    19
    19.00
    15
    15.00
    17
    17.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    16

     926

    BANNER Chris
     BANNER ELLIS 

    129.00 179.00 DNF
    25.00
    DNF
    25.00
    16
    16.00
    15
    15.00
    21
    21.00
    18
    18.00
    14
    14.00
    14
    14.00
    16
    16.00
    15
    15.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    17

     1236

    MARTIN JOHN
     MARTIN PAM 

    135.00 185.00 18
    18.00
    DNF
    25.00
    17
    17.00
    DNF
    25.00
    DNS
    25.00
    20
    20.00
    11
    11.00
    12
    12.00
    18
    18.00
    14
    14.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    18

     475

    DOWIE CHRIS
     MORAN NAOMI 

    138.00 185.00 DNF
    25.00
    15
    15.00
    15
    15.00
    17
    17.00
    18
    18.00
    22
    22.00
    13
    13.00
    22
    22.00
    17
    17.00
    21
    21.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    19

     1287

    BOWMAN JAMES
     CARR JONATHAN 

    139.00 186.00 DNF
    25.00
    12
    12.00
    19
    19.00
    18
    18.00
    20
    20.00
    17
    17.00
    17
    17.00
    17
    17.00
    19
    19.00
    22
    22.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    20

     G&n bsp;  1031

    TOSETTI MAX
     EDWARDS SIMON 

    139.00 180.00 15
    15.00
    18
    18.00
    21
    21.00
    16
    16.00
    17
    17.00
    15
    15.00
    18
    18.00
    20
    20.00
    20
    20.00
    20
    20.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    21

     1240

    ENGELMANN PAUL
     ENGELMANN KATY 

    147.00 195.00 DNF
    25.00
    14
    14.00
    22
    22.00
    14
    14.00
    16
    16.00
    21
    21.00
    21
    21.00
    21
    21.00
    23
    23.00
    18
    18.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    22

     619

    MUGGERIDGE NATHAN
     LECOCQ ANITA 

    154.00 202.00 17
    17.00
    DNF
    25.00
    18
    18.00
    19
    19.00
    19
    19.00
    23
    23.00
    22
    22.00
    18
    18.00
    22
    22.00
    19
    19.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    23

     1373

    HEYSELAAR RON
     HESELAAR EVELIEN 

    178.00 228.00 DNF
    25.00
    DNF
    25.00
    OCS
    25.00
    21
    21.00
    23
    23.00
    19
    19.00
    20
    20.00
    DSQ
    25.00
    21
    21.00
    24
    24.00

    HOLLANDE
    -

    24

     1059

    PEAT STEVE
     PEAT SARAH 

    179.00 229.00 DNF
    25.00
    DNF
    25.00
    20
    20.00
    20
    20.00
    22
    22.00
    24
    24.00
    23
    23.00
    23
    23.00
    24
    24.00
    23
    23.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    Pénalités et réparations : 20 (15 DNF; 1 DNS; 2 DSQ; 2 OCS; )
    [Retour début de page]


    Groupe RS 500 après 10 courses (8 retenues) (6 inscrits)
    (Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

    RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8c.9 c10 Club / Pays
    1

     1928

    HONOR Nicolas
     LE BRUN Florence 

    10.00 19.00 1
    1.00
    2
    2.00
    2
    2.00
    1
    1.00
    OCS
    7.00
    2
    2.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    1
    1.00

    S.R.C Sud-Oise
    FFVOILE

    2

     652

    NESS DEREK
     BICKERTON JEREMY 

    18.00 25.00 2
    2.00
    3
    3.00
    3
    3.00
    4
    4.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    3
    3.00
    3
    3.00
    2
    2.00
    3
    3.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    3

     777

    BLOMSMA MARLEEN
     DE JAGER JODY 

    22.00 30.00 3
    3.00
    1
    1.00
    4
    4.00
    3
    3.00
    3
    3.00
    4
    4.00
    2
    2.00
    4
    4.00
    4
    4.00
    2
    2.00

     
    -

    4

     999

    JOHANSSON MARTIN
     JOHANSSON AXEL 

    27.00 41.00 4
    4.00
    4
    4.00
    1
    1.00
    2
    2.00
    OCS
    7.00
    3
    3.00
    4
    4.00
    2
    2.00
    DNS
    7.00
    DNC
    7.00

     
    -

    5

     1005

    WILSON GEORGE
     WILSON LAURA 

    34.00 46.00 5
    5.00
    DNF
    7.00
    5
    5.00
    5
    5.00
    2
    2.00
    5
    5.00
    5
    5.00
    5
    5.00
    3
    3.00
    4
    4.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    6

     822

    GUILLAM Yves
     GUILLAM Marie-madelaine 

    44.00 58.00 DNF
    7.00
    DNF
    7.00
    6
    6.00
    6
    6.00
    4
    4.00
    6
    6.00
    6
    6.00
    6
    6.00
    5
    5.00
    5
    5.00

    S N LOCMARIAQUER
    S N LOCMARIAQUER

    Pénalités et réparations : 7 (1 DNC; 3 DNF; 1 DNS; 2 OCS; )
    [Retour début de page]


    Groupe RS 700 après 10 courses (8 retenues) (22 inscrits)
    (Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

    RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8c.9 c10 Club / Pays
    1

     1000

    WALES JERRY

    8.00 15.00 1
    1.00
    3
    3.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    4
    4.00
    1
    1.00

    GRANDE-BRETAGNE

    2

     1022

    LETTEN SIMON

    26.00 42.00 3
    3.00
    4
    4.00
    3
    3.00
    2
    2.00
    9
    9.00
    2
    2.00
    7
    7.00
    2
    2.00
    7
    7.00
    3
    3.00

    GRANDE-BRETAGNE

    3

     979

    SWANN IAN

    32.00 51.00 7
    7.00
    5
    5.00
    12
    12.00
    3
    3.00
    4
    4.00
    6
    6.00
    4
    4.00
    5
    5.00
    1
    1.00
    4
    4.00

    GRANDE-BRETAGNE

    4

     1017

    FRABOULET Cedric

    36.00 54.00 9
    9.00
    2
    2.00
    2
    2.00
    5
    5.00
    6
    6.00
    3
    3.00
    9
    9.00
    8
    8.00
    5
    5.00
    5
    5.00

    Y C CARNAC

    5

     1019

    SMITHWHITE DAVID

    40.00 77.00 13
    13.00
    8
    8.00
    5
    5.00
    4
    4.00
    14
    14.00
    4
    4.00
    2
    2.00
    DNF
    23.00
    2
    2.00
    2
    2.00

    GRANDE-BRETAGNE

    6

     1023

    NOLAN IAN

    41.00 66.00 5
    5.00
    1
    1.00
    7
    7.00
    7
    7.00
    5
    5.00
    5
    5.00
    8
    8.00
    3
    3.00
    12
    12.00
    13
    13.00

    GRANDE-BRETAGNE

    7

     851

    GONZALEZ Sergio

    41.00 78.00 14
    14.00
    DNF
    23.00
    8
    8.00
    8
    8.00
    2
    2.00
    7
    7.00
    3
    3.00
    4
    4.00
    3
    3.00
    6
    6.00

    ESPAGNE

    8

     1001

    GATEHOUSE EDDIE

    53.00 74.00 4
    4.00
    7
    7.00
    6
    6.00
    11
    11.00
    7
    7.00
    8
    8.00
    5
    5.00
    7
    7.00
    10
    10.00
    9
    9.00

    GRANDE-BRETAGNE

    9

     980

    KERBIGUET Jocelyn

    64.00 90.00 6
    6.00
    6
    6.00
    4
    4.00
    10
    10.00
    10
    10.00
    11
    11.00
    11
    11.00
    9
    9.00
    8
    8.00
    15
    15.00

    CN ST POL

    10

     749

    GUIHOT Mathieu

    74.00 120.00 17
    17.00
    9
    9.00
    DNF
    23.00
    6
    6.00
    8
    8.00
    DNF
    23.00
    10
    10.00
    10
    10.00
    6
    6.00
    8
    8.00

    C.V.M.L

    11

     944

    BAYLISS JAMES

    86.00 114.00 8
    8.00
    13
    13.00
    14
    14.00
    14
    14.00
    11
    11.00
    9
    9.00
    14
    14.00
    6
    6.00
    13
    13.00
    12
    12.00

    GRANDE-BRETAGNE

    12

     911

    JUSTEAU Yoann

    86.00 116.00 12
    12.00
    12
    12.00
    9
    9.00
    16
    16.00
    13
    13.00
    10
    10.00
    6
    6.00
    13
    13.00
    11
    11.00
    14
    14.00

    SNOS VOILE

    13

     8

    DUFLOS Mickael

    89.00 135.00 DNF
    23.00
    DNF
    23.00
    13
    13.00
    9
    9.00
    3
    3.00
    13
    13.00
    12
    12.00
    DNF
    23.00
    9
    9.00
    7
    7.00

    Y C CARNAC

    14

     930

    PROSPERI FERNANDO

    116.00 162.00 DNF
    23.00
    DNF
    23.00
    15
    15.00
    18
    18.00
    12
    12.00
    15
    15.00
    19
    19.00
    12
    12.00
    15
    15.00
    10
    10.00

    ESPAGNE

    15

     986

    FRIEDERICH ANDRE

    118.00 160.00 10
    10.00
    10
    10.00
    16
    16.00
    19
    19.00
    16
    16.00
    DNC
    23.00
    16
    16.00
    15
    15.00
    17
    17.00
    18
    18.00

     

    16

     914

    BLAKE GRAHAM

    122.00 163.00 15
    15.00
    DNF
    23.00
    11
    11.00
    13
    13.00
    17
    17.00
    14
    14.00
    18
    18.00
    18
    18.00
    18
    18.00
    16
    16.00

    GRANDE-BRETAGNE

    17

     859

    O'NIONS PETER

    127.00 173.00 DNF
    23.00
    DNF
    23.00
    10
    10.00
    12
    12.00
    DNF
    23.00
    12
    12.00
    13
    13.00
    11
    11.00
    DNS
    23.00
    DNS
    23.00

    GRANDE-BRETAGNE

    18

     834

    GOUBIL Philippe

    127.00 170.00 11
    11.00
    11
    11.00
    18
    18.00
    20
    20.00
    18
    18.00
    DNF
    23.00
    20
    20.00
    16
    16.00
    16
    16.00
    17
    17.00

    A S P T T NANTES

    19

     1013

    GRIFFITHS HAMISH

    128.00 174.00 16
    16.00
    14
    14.00
    17
    17.00
    17
    17.00
    15
    15.00
    17
    17.00
    15
    15.00
    17
    17.00
    DNS
    23.00
    DNS
    23.00

    GRANDE-BRETAGNE

    20

     716

    CHEMINEAU Henri

    141.00 187.00 DNF
    23.00
    DNF
    23.00
    DNF
    23.00
    DNC
    23.00
    DNC
    23.00
    16
    16.00
    17
    17.00
    14
    14.00
    14
    14.00
    11
    11.00

    C.V.M.L

    21

     1014

    NEWTON-SOUTHON ALEX

    155.00 201.00 2
    2.00
    DNF
    23.00
    DNF
    23.00
    15
    15.00
    DNS
    23.00
    DNF
    23.00
    DNS
    23.00
    DNF
    23.00
    DNS
    23.00
    DNS
    23.00

    GRANDE-BRETAGNE

    22

     762

    HOWE ADRIAN

    178.00 224.00 DNF
    23.00
    DNF
    23.00
    DNF
    23.00
    21
    21.00
    19
    19.00
    DNF
    23.00
    DNS
    23.00
    DNF
    23.00
    DNS
    23.00
    DNS
    23.00

    GRANDE-BRETAGNE

    Pénalités et réparations : 40 (3 DNC; 26 DNF; 11 DNS; )
    [Retour début de page]


    Groupe RS 800 après 10 courses (8 retenues) (15 inscrits)
    (Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

    RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8c.9 c10 Club / Pays
    1

     1195

    DATE JAMES
     WINCER TOBY 

    20.00 45.00 1
    1.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    5
    5.00
    4
    4.00
    1
    1.00
    OCS
    16.00
    3
    3.00
    4
    4.00
    9
    9.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    2

     1180

    HALHEAD TOM
     JAGGER STU 

    23.00 45.00 5
    5.00
    2
    2.00
    4
    4.00
    3
    3.00
    OCS
    16.00
    3
    3.00
    4
    4.00
    1
    1.00
    1
    1.00
    6
    6.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    3

     1129

    MC EWEN LUKE
     MC EWEN EMMA 

    25.00 46.00 2
    2.00
    5
    5.00
    5
    5.00
    2
    2.00
    DSQ
    16.00
    2
    2.00
    2
    2.00
    2
    2.00
    5
    5.00
    5
    5.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    4

     1121

    SCRIMSHAW OLI
     PENTY JAMES 

    29.00 48.00 8
    8.00
    6
    6.00
    2
    2.00
    8
    8.00
    1
    1.00
    4
    4.00
    1
    1.00
    11
    11.00
    3
    3.00
    4
    4.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    5

     1161

    TREGUIER Jeanlouis
     WACONGNE Stephane 

    36.00 55.00 7
    7.00
    10
    10.00
    8
    8.00
    1
    1.00
    3
    3.00
    9
    9.00
    6
    6.00
    8
    8.00
    2
    2.00
    1
    1.00

    C.N. VIRY CHATILLON
    LES GLENANS

    6

     1146

    ORTON MARTIN
     BROOKS IAN 

    43.00 65.00 3
    3.00
    4
    4.00
    7
    7.00
    4
    4.00
    2
    2.00
    10
    10.00
    7
    7.00
    6
    6.00
    11
    11.00
    11
    11.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    7

     1133

    WATSON HUGH
     WATKINS ANDY 

    43.00 69.00 10
    10.00
    8
    8.00
    3
    3.00
    6
    6.00
    RET
    16.00
    5
    5.00
    3
    3.00
    5
    5.00
    10
    10.00
    3
    3.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    8

     1142

    WOODS OLI
     TURNER JANE 

    51.00 76.00 4
    4.00
    7
    7.00
    6
    6.00
    7
    7.00
    8
    8.00
    6
    6.00
    9
    9.00
    4
    4.00
    9
    9.00
    OCS
    16.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    9

     1200

    KENNEDY RICHARD
     KENNEDY TOM 

    60.00 88.00 DNF
    16.00
    3
    3.00
    11
    11.00
    12
    12.00
    5
    5.00
    8
    8.00
    8
    8.00
    9
    9.00
    8
    8.00
    8
    8.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    10

     864

    MITCHELL ELLA
     MORLAND JAMES 

    66.00 98.00 6
    6.00
    DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNS
    16.00
    DNF
    16.00
    7
    7.00
    5
    5.00
    7
    7.00
    7
    7.00
    2
    2.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    11

     1058

    LINNELL TOBY
     WARNER JODY 

    71.00 103.00 DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    9
    9.00
    9
    9.00
    7
    7.00
    11
    11.00
    10
    10.00
    12
    12.00
    6
    6.00
    7
    7.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    12

     1122

    SMITH GRAHAME
     SMITH NICOLA 

    76.00 101.00 9
    9.00
    9
    9.00
    10
    10.00
    11
    11.00
    6
    6.00
    12
    12.00
    11
    11.00
    10
    10.00
    13
    13.00
    10
    10.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    13

     1015

    PAYNE SIMON
     FENELLA WILLIAMS 

    94.00 126.00 DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    12
    12.00
    10
    10.00
    9
    9.00
    13
    13.00
    12
    12.00
    14
    14.00
    12
    12.00
    12
    12.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    14

     1047

    KNIGHT ADAM
     OZANNE NICOLAS 

    106.00 138.00 DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    13
    13.00
    13
    13.00
    10
    10.00
    14
    14.00
    OCS
    16.00
    13
    13.00
    14
    14.00
    13
    13.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    ---

     1187

    HIVEY DAVID
     PARTRIDGE ROB 

    128.00 160.00 DNF
    16.00
    DNF
    16.00
    DNC
    16.00
    DNC
    16.00
    DNC
    16.00
    DNC
    16.00
    DNC
    16.00
    DNC
    16.00
    DNC
    16.00
    DNC
    16.00

    GRANDE-BRETAGNE
    -

    Pénalités et réparations : 27 (8 DNC; 12 DNF; 1 DNS; 1 DSQ; 4 OCS; 1 RET; )
    [Retour début de page]


     

    O'GORMAN Tony
    Président du Comité de Course

    VILAIN Patrick
    Président du Jury


    Produit le 02/06/2013 par logiciel FReg2013 (vers. 14/05/2013) FFVoile © 2001/2013

    Website Security Test