Switzerland
Czech Republic
Germany
France
United Kingdom
Hong Kong
Italy
Japan
Netherlands
Slovakia
Sweden
Uganda

28/05/2011
Zhik Eurocup YC Carnac

  • RS500 Eurocup, YC Carnac, May 2018
  • RS500 Eurocup, YC Carnac, May 2018



Arriving in France a little late, just 50 minutes before the start, with three boats on the trailer, It was still possible to start the first race and finish in front of the fleet for Hilde & Michiel and Frank & Lennart. And because Florence (3 times olympic 470 sailor) and Nico Honor had problems with counting to three they did one round extra and didn't even became last. Hilde & Michiel were leading with 5 points after the first day.

A French warm welcome in the night with good champagne, wine and French bread in a warm and sunny environment made the atmosphere like it is used to be at RS 500 International Events. It was really nice to understand that even in France the RS500 attracts the same kind of nice people who just love to sail and have fun in the crazy events!

Then in day 2 the "RS guys" came up and made it to the second place. The calm water and the lower windspeeds made it difficult but interesting to sail. Even though
Florence and Nico were sailing fast...., really fast. Also Richard and Sue came very close. 

Magnificent sailing conditions on the last two days of the RS 500 EuroCup in Carnac. After leading at the end of day 2, Nicolas and Florence found only 4 bullets (out of 5 races) disappointing and they decided to sell their boat, which opened the race for first place again. Michiel/Hilde and Tom/Rupert had a close battle on day 3 in fantastic sailing conditions. With two bullets Tom and Rupert were leading by only 1 point going into the final day of sailing.

The lack of wind on the 2nd day proved difficult for Frank and Lennart, but they regained their 4th place in the breeze of day 3. After the racing, Yacht Club Carnac served everyone a superb French meal with Andouillette (pour les connaisseurs) and other delicious stuff.  Day 3 was followed by another (late) night in the (RS) Flamingo Pub.

After his Mini 6.50 UK Fastnet adventure last week and three days of sailing in Carnac, Michiel’s work decided that enough is enough and he was called home early. Meanwhile, the remaining part of the RS 500 fleet couldn’t get enough of another superb day of sunny sailing. Tom and Rupert sailed two bullets on the final day, which secured the win of the event. Without sailing the last day, Michiel and Hilde finished second. Frank and Lennart climbed to third after two second places on day 4. 

Thanks to Zhik for the magnificent prices that were provided for this event. To contribute to the good memories of this EuroCup in Carnac, see: www.littoral-ouest-photos.com/ where the wet pictures can be found!   Greets from the Dutch fleet!     Nick van Alphen (NED 763).


EUROCUP RS

EUROCUP RS

-_-
28/05/2011 au 31/05/2011

Contact Email :[email protected]

Résultat du Lundi 30 Mai 2011 à 17.44 h.

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)


Groupe 200 après 8 courses (6 retenues) (23 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 1313

DUNN STEVE
 BAKER KAREN 

17.00 56.00 BFD
24.00
1
1.00
1
1.00
15
15.00
8
8.00
3
3.00
1
1.00
3
3.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 1393

RUSDEN JAMES
 RUSDEN WILL 

19.00 50.00 3
3.00
DNF
24.00
6
6.00
1
1.00
7
7.00
1
1.00
3
3.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

3

 617

SHARPS IAN
 MARTIN ELLIE 

23.00 55.00 5
5.00
5
5.00
3
3.00
3
3.00
5
5.00
BFD
24.00
8
8.00
2
2.00

GRANDE-BRETAGNE

4

 1170

AINSWORTH BEN
 WILLIAMSON RACHEL 

25.00 44.00 4
4.00
10
10.00
9
9.00
4
4.00
4
4.00
7
7.00
2
2.00
4
4.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 1460

STEED DAVID
 LOVERING KATHERINE 

30.00 54.00 10
10.00
13
13.00
4
4.00
5
5.00
1
1.00
9
9.00
11
11.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

6

 766

ROOME HARRY
 ROOME PRUE 

32.00 65.00 1
1.00
3
3.00
5
5.00
9
9.00
14
14.00
4
4.00
10
10.00
19
19.00

GRANDE-BRETAGNE

7

 1422

MARTIN CAROLINE
 MARTIN NICK 

39.00 68.00 11
11.00
2
2.00
12
12.00
6
6.00
13
13.00
2
2.00
16
16.00
6
6.00

GRANDE-BRETAGNE

8

 1018

CORY SIMON
 STYLES SARAH 

41.00 67.00 12
12.00
14
14.00
8
8.00
2
2.00
2
2.00
6
6.00
12
12.00
11
11.00

GRANDE-BRETAGNE

9

 1103

GOSS JAMES
 ROBERTSON IAN 

44.00 77.00 2
2.00
17
17.00
16
16.00
8
8.00
9
9.00
10
10.00
6
6.00
9
9.00

GRANDE-BRETAGNE

10

 1165

PICKARD IAN
 NICHOL KATY 

47.00 88.00 8
8.00
9
9.00
7
7.00
17
17.00
3
3.00
BFD
24.00
13
13.00
7
7.00

GRANDE-BRETAGNE

11

 1354

MARTIN ROB
 MARTIN JAN 

56.00 95.00 18
18.00
4
4.00
21
21.00
10
10.00
17
17.00
8
8.00
5
5.00
12
12.00

GRANDE-BRETAGNE

12

 1327

DIX OLIVER
 ROBINSON CICELY 

57.00 92.00 14
14.00
11
11.00
2
2.00
11
11.00
6
6.00
13
13.00
17
17.00
18
18.00

GRANDE-BRETAGNE

13

 941

CHAPMAN MIKE
 RATCLIFFE LYNNE 

62.00 94.00 DPI
8.00
16
16.00
11
11.00
12
12.00
16
16.00
12
12.00
4
4.00
15
15.00

GRANDE-BRETAGNE

14

 1301

VINCENT PETER
 PROCTOR SUZIE 

62.00 94.00 9
9.00
8
8.00
14
14.00
18
18.00
10
10.00
14
14.00
7
7.00
14
14.00

GRANDE-BRETAGNE

15

 996

THOMPSON SAM
 KEMLO HANNAH 

64.00 101.00 17
17.00
6
6.00
15
15.00
7
7.00
20
20.00
11
11.00
9
9.00
16
16.00

GRANDE-BRETAGNE

16

 1419

ASHTON TOBY
 ASHTON RACHEL 

69.00 113.00 16
16.00
7
7.00
22
22.00
22
22.00
19
19.00
5
5.00
14
14.00
8
8.00

GRANDE-BRETAGNE

17

 870

HICKMAN SARAH
 GULLAN ANTHONY 

73.00 121.00 7
7.00
DNF
24.00
10
10.00
13
13.00
11
11.00
BFD
24.00
15
15.00
17
17.00

GRANDE-BRETAGNE

18

 1020

HARTLEY ANDREW
 HARTLEY EVE 

89.00 129.00 19
19.00
DPI
20.00
13
13.00
20
20.00
12
12.00
15
15.00
20
20.00
10
10.00

GRANDE-BRETAGNE

19

 1308

PARSONS ELLIOT
 MARSDEN HARRIET 

93.00 131.00 DPI
15.00
19
19.00
18
18.00
16
16.00
15
15.00
16
16.00
19
19.00
13
13.00

GRANDE-BRETAGNE

20

 1310

FARBROTHER HOWARD
 HOSKEN LOUISE 

102.00 147.00 21
21.00
12
12.00
20
20.00
14
14.00
21
21.00
17
17.00
18
18.00
DNF
24.00

GRANDE-BRETAGNE

21

 1295

DRUCE KEVIN
 WILLIAMS FENELLA 

106.00 150.00 15
15.00
15
15.00
19
19.00
19
19.00
22
22.00
18
18.00
22
22.00
20
20.00

GRANDE-BRETAGNE

22

 429

BROWN CHRIS
 BROWN JAMIE 

119.00 167.00 DPI
22.00
20
20.00
17
17.00
21
21.00
18
18.00
BFD
24.00
21
21.00
DNF
24.00

GRANDE-BRETAGNE

---

 1051

TARQUIS Michael
 TARQUIS Camille 

144.00 192.00 DNS
24.00
DNS
24.00
DNF
24.00
DNS
24.00
DNS
24.00
DNS
24.00
DNS
24.00
DNS
24.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

Pénalités et réparations : 21 (5 BFD; 5 DNF; 7 DNS; 4 DPI; )
[Retour début de page]
Groupe 400 après 8 courses (6 retenues) (14 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 1383

CRAIG NICK
 CLARK FIONA 

6.00 19.00 1
1.00
11
11.00
1
1.00
1
1.00
1
1.00
2
2.00
1
1.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 1035

WILLOWS BEN
 OLDEN JESS 

13.00 26.00 2
2.00
2
2.00
2
2.00
3
3.00
2
2.00
9
9.00
2
2.00
4
4.00

GRANDE-BRETAGNE

3

 1321

DONNER JAMES
 PRICE JOHN 

18.00 31.00 DPI
5.00
1
1.00
5
5.00
4
4.00
4
4.00
1
1.00
8
8.00
3
3.00

GRANDE-BRETAGNE

4

 1082

HART MIKE
 KILPATRICK SALLY 

20.00 30.00 5
5.00
4
4.00
3
3.00
2
2.00
3
3.00
4
4.00
4
4.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 1351

ROBSON IAN
 JOHNSON SANDY 

27.00 51.00 6
6.00
6
6.00
OCS
15.00
9
9.00
7
7.00
3
3.00
3
3.00
2
2.00

GRANDE-BRETAGNE

6

 1339

REDDINGTON MARK
 STAITE COLIN 

28.00 41.00 3
3.00
5
5.00
4
4.00
6
6.00
6
6.00
5
5.00
5
5.00
7
7.00

GRANDE-BRETAGNE

7

 983

FLEMING ALEX
 CHIPPERFIELD HEATHER 

38.00 63.00 7
7.00
3
3.00
6
6.00
7
7.00
10
10.00
6
6.00
9
9.00
DNF
15.00

GRANDE-BRETAGNE

8

 0

HANDLEY BILL
 HANDLEY LYNDA 

38.00 61.00 8
8.00
8
8.00
7
7.00
5
5.00
5
5.00
OCS
15.00
7
7.00
6
6.00

GRANDE-BRETAGNE

9

 1063

WILCE JOSH
 HALL WILLIAM 

46.00 66.00 9
9.00
9
9.00
DPI
11.00
8
8.00
8
8.00
7
7.00
6
6.00
8
8.00

GRANDE-BRETAGNE

10

 1140

RYAN EMMET
 RYAN JAMES 

56.00 82.00 10
10.00
DPI
15.00
8
8.00
10
10.00
9
9.00
10
10.00
11
11.00
9
9.00

IRLANDE

11

 453

PALMER SIMON
 FLEWITT SUE 

58.00 88.00 12
12.00
7
7.00
9
9.00
12
12.00
DNF
15.00
8
8.00
10
10.00
DNF
15.00

GRANDE-BRETAGNE

12

 1274

ADAMS MIKE
 ADAMS JOSIE 

67.00 93.00 11
11.00
10
10.00
12
12.00
13
13.00
12
12.00
11
11.00
13
13.00
11
11.00

GRANDE-BRETAGNE

13

 B 1313

HOLLAND NICK
 WHITEHEAD JAY 

69.00 96.00 13
13.00
12
12.00
11
11.00
11
11.00
11
11.00
12
12.00
14
14.00
12
12.00

GRANDE-BRETAGNE

14

 619

MUGGERIDGE NATHAN
 LECOCQ ANITA 

74.00 103.00 DPI
15.00
13
13.00
13
13.00
14
14.00
13
13.00
13
13.00
12
12.00
10
10.00

GRANDE-BRETAGNE

Pénalités et réparations : 9 (3 DNF; 4 DPI; 2 OCS; )
[Retour début de page]
Groupe 500 après 8 courses (6 retenues) (12 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 928

HOOTON Tom
 KNOWLDEN RUPERT 

13.00 24.00 5
5.00
1
1.00
2
2.00
6
6.00
4
4.00
DPI
4.00
1
1.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 837

GEERLING MICHIEL
 VAN SUSANTE HILDE 

14.00 23.00 2
2.00
3
3.00
4
4.00
4
4.00
5
5.00
1
1.00
2
2.00
2
2.00

HOLLANDE

3

 1862

LAVAUZELLE Mateo
 GUILLEMETTE Sebastien 

22.00 41.00 D+R
13.00
2
2.00
6
6.00
3
3.00
3
3.00
6
6.00
5
5.00
3
3.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

4

 517

MORLEY RICHARD
 MORLEY SUE 

26.00 38.00 3
3.00
4
4.00
5
5.00
5
5.00
7
7.00
5
5.00
4
4.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 693

LE BRUN Florence
 HONOR Nicolas 

27.00 53.00 1
1.00
10
10.00
1
1.00
1
1.00
1
1.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00

FFVOILE
S.R.C Sud-Oise

6

 654

VAN LEEUWEN FRANK
 VAN DEN DOOL LENNART 

28.00 46.00 6
6.00
5
5.00
9
9.00
8
8.00
9
9.00
2
2.00
3
3.00
4
4.00

ALLEMAGNE

7

 7

YRIEIX Brice
 GARCIA Tom 

41.00 67.00 D+R
13.00
8
8.00
3
3.00
2
2.00
2
2.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00

S N TRINITE S/MER
Y C CARNAC

8

 763

VAN SUSANTE WILLEMIJN
 VAN ALPHEN NICK 

42.00 68.00 DNS
13.00
DNS
13.00
8
8.00
9
9.00
8
8.00
4
4.00
7
7.00
6
6.00

 

9

 675

COULOMBEL Yves
 COULOMBEL Anthony 

43.00 69.00 4
4.00
6
6.00
7
7.00
7
7.00
6
6.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00

C N ST CAST
C N ST CAST

10

 859

ROUILLON Jean
 CROSSON Erwan 

46.00 66.00 7
7.00
9
9.00
10
10.00
10
10.00
10
10.00
7
7.00
6
6.00
7
7.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

11

 534

TANGUY Olivier
 TANGUY Vincent 

65.00 91.00 8
8.00
11
11.00
DPI
12.00
DNF
13.00
DNS
13.00
8
8.00
DNF
13.00
DNS
13.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

12

 11

LE GUENNEC Jean-baptiste
 LE GUENNEC Augustin 

72.00 98.00 D+R
13.00
7
7.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

Pénalités et réparations : 26 (3 D+R; 2 DNF; 19 DNS; 2 DPI; )
[Retour début de page]
Groupe 700 après 8 courses (6 retenues) (18 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 1000

WALES JERRY

6.00 9.00 1
1.00
1
1.00
1
1.00
2
2.00
1
1.00
1
1.00
1
1.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 882

HEISSIG JON

12.00 28.00 2
2.00
9
9.00
2
2.00
1
1.00
7
7.00
2
2.00
2
2.00
3
3.00

GRANDE-BRETAGNE

3

 FRA 928

FRABOULET Cedric

28.00 47.00 3
3.00
3
3.00
11
11.00
8
8.00
3
3.00
7
7.00
6
6.00
6
6.00

Y C CARNAC

4

 990

ALLEN RICHARD

29.00 49.00 6
6.00
12
12.00
3
3.00
7
7.00
6
6.00
8
8.00
5
5.00
2
2.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 993

NOLAN IAN

34.00 56.00 8
8.00
2
2.00
10
10.00
12
12.00
10
10.00
3
3.00
7
7.00
4
4.00

GRANDE-BRETAGNE

6

 980

KERBIGUET Jocelyn

34.00 58.00 5
5.00
4
4.00
6
6.00
11
11.00
13
13.00
6
6.00
3
3.00
10
10.00

C N ST POL

7

 1001

GATEHOUSE EDDIE

41.00 70.00 7
7.00
8
8.00
14
14.00
15
15.00
9
9.00
5
5.00
4
4.00
8
8.00

GRANDE-BRETAGNE

8

 862

RINDERMANN JUNIS

44.00 68.00 9
9.00
5
5.00
13
13.00
10
10.00
8
8.00
4
4.00
8
8.00
11
11.00

GRANDE-BRETAGNE

9

 810

BLAND RICHARD

47.00 85.00 DNF
19.00
DNS
19.00
5
5.00
5
5.00
2
2.00
14
14.00
9
9.00
12
12.00

GRANDE-BRETAGNE

10

 989

SHAW PETER

48.00 82.00 4
4.00
6
6.00
DNF
19.00
9
9.00
15
15.00
10
10.00
10
10.00
9
9.00

GRANDE-BRETAGNE

11

 747

PARIS Laurent

57.00 84.00 10
10.00
11
11.00
8
8.00
3
3.00
14
14.00
13
13.00
12
12.00
13
13.00

C N CASTELNAUDARY

12

 880

EDWARDS HOWARD

58.00 96.00 DNF
19.00
DNS
19.00
9
9.00
6
6.00
4
4.00
OCS
19.00
15
15.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

13

 944

BAYLISS JAMES

59.00 85.00 11
11.00
7
7.00
12
12.00
14
14.00
12
12.00
11
11.00
11
11.00
7
7.00

GRANDE-BRETAGNE

14

 749

GUIHOT Mathieu

67.00 105.00 DNF
19.00
10
10.00
4
4.00
4
4.00
11
11.00
DNF
19.00
DNF
19.00
DNS
19.00

C.V.M.L

15

 716

CHEMINEAU Henri

71.00 109.00 DPI
16.00
15
15.00
7
7.00
13
13.00
5
5.00
O+D
19.00
OCS
19.00
15
15.00

C.V.M.L

16

 986

FRIEDERICH Andre

80.00 113.00 12
12.00
14
14.00
16
16.00
16
16.00
17
17.00
9
9.00
13
13.00
16
16.00

Bairon Visteon Voile

17

 841

GRIFFITHS HAMISH

81.00 119.00 13
13.00
13
13.00
15
15.00
DNF
19.00
DNS
19.00
12
12.00
14
14.00
14
14.00

GRANDE-BRETAGNE

18

 834

GOUBIL Philippe

100.00 138.00 DNF
19.00
16
16.00
DNF
19.00
17
17.00
16
16.00
15
15.00
DNF
19.00
17
17.00

A S P T T NANTES

Pénalités et réparations : 18 (10 DNF; 4 DNS; 1 DPI; 1 O+D; 2 OCS; )
[Retour début de page]
Groupe 800 après 8 courses (6 retenues) (11 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 1182

JEFFRIES ANDY
 ODY ALLYSON 

7.00 15.00 1
1.00
1
1.00
2
2.00
6
6.00
1
1.00
1
1.00
2
2.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 1184

WILSON STEVIE
 DAVISON ASH 

13.00 33.00 3
3.00
2
2.00
1
1.00
8
8.00
OCS
12.00
DPI
3.00
1
1.00
3
3.00

GRANDE-BRETAGNE

3

 1180

HALHEAD TOM
 JAGGER STUART 

16.00 31.00 4
4.00
3
3.00
3
3.00
1
1.00
3
3.00
6
6.00
9
9.00
2
2.00

GRANDE-BRETAGNE

4

 1

WEBBER CHRIS
 PETHYBRIDGE EMMA 

24.00 37.00 7
7.00
5
5.00
4
4.00
3
3.00
4
4.00
5
5.00
3
3.00
6
6.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 985

KILSBY DAN
 BRIDGEN BART 

25.00 46.00 5
5.00
4
4.00
7
7.00
9
9.00
2
2.00
3
3.00
DNF
12.00
4
4.00

GRANDE-BRETAGNE

6

 1089

PHILLIPS ROGER
 CROCKER WILL 

27.00 40.00 2
2.00
6
6.00
5
5.00
4
4.00
5
5.00
7
7.00
6
6.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

7

 1017

TREGUIER Jeanlouis
 COLLIN Ludovic 

29.00 43.00 6
6.00
7
7.00
6
6.00
2
2.00
7
7.00
4
4.00
4
4.00
7
7.00

C.N. VIRY CHATILLON
S R BREST

8

 1151

HINSLEY JOHN
 TURNER JANE 

43.00 63.00 10
10.00
8
8.00
10
10.00
5
5.00
9
9.00
8
8.00
5
5.00
8
8.00

GRANDE-BRETAGNE

9

 982

POYNER PHILIP
 HAWKINS JAMES 

46.00 65.00 DPI
9.00
9
9.00
8
8.00
7
7.00
6
6.00
9
9.00
7
7.00
10
10.00

GRANDE-BRETAGNE

10

 822

PRYOR SIMON
 PRYOR TOM 

53.00 74.00 9
9.00
10
10.00
9
9.00
10
10.00
8
8.00
DPI
11.00
8
8.00
9
9.00

GRANDE-BRETAGNE

11

 897

BEGUIN Remi
 PICOT Pierre 

64.00 87.00 DNS
12.00
11
11.00
11
11.00
11
11.00
10
10.00
11
11.00
10
10.00
11
11.00

C N B P P
C N B P P

Pénalités et réparations : 6 (1 DNF; 1 DNS; 3 DPI; 1 OCS; )
[Retour début de page]

NUTTE Jerome
Président du Comité de Course

BREHIER Patrick
Président du Jury


Produit le 30/05/2011 par logiciel FReg2011 (vers. 19/04/2011) FFVoile © 2001/2010
EUROCUP RS

EUROCUP RS

-_-
28/05/2011 au 31/05/2011

Contact Email :[email protected]

Résultat du Lundi 30 Mai 2011 à 17.44 h.

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 1 (28/05)

  Course 5 (29/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 2 (28/05)

  Course 6 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 3 (29/05)

  Course 7 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)

  Course 4 (29/05)

  Course 8 (30/05)


Groupe 200 après 8 courses (6 retenues) (23 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 1313

DUNN STEVE
 BAKER KAREN 

17.00 56.00 BFD
24.00
1
1.00
1
1.00
15
15.00
8
8.00
3
3.00
1
1.00
3
3.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 1393

RUSDEN JAMES
 RUSDEN WILL 

19.00 50.00 3
3.00
DNF
24.00
6
6.00
1
1.00
7
7.00
1
1.00
3
3.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

3

 617

SHARPS IAN
 MARTIN ELLIE 

23.00 55.00 5
5.00
5
5.00
3
3.00
3
3.00
5
5.00
BFD
24.00
8
8.00
2
2.00

GRANDE-BRETAGNE

4

 1170

AINSWORTH BEN
 WILLIAMSON RACHEL 

25.00 44.00 4
4.00
10
10.00
9
9.00
4
4.00
4
4.00
7
7.00
2
2.00
4
4.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 1460

STEED DAVID
 LOVERING KATHERINE 

30.00 54.00 10
10.00
13
13.00
4
4.00
5
5.00
1
1.00
9
9.00
11
11.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

6

 766

ROOME HARRY
 ROOME PRUE 

32.00 65.00 1
1.00
3
3.00
5
5.00
9
9.00
14
14.00
4
4.00
10
10.00
19
19.00

GRANDE-BRETAGNE

7

 1422

MARTIN CAROLINE
 MARTIN NICK 

39.00 68.00 11
11.00
2
2.00
12
12.00
6
6.00
13
13.00
2
2.00
16
16.00
6
6.00

GRANDE-BRETAGNE

8

 1018

CORY SIMON
 STYLES SARAH 

41.00 67.00 12
12.00
14
14.00
8
8.00
2
2.00
2
2.00
6
6.00
12
12.00
11
11.00

GRANDE-BRETAGNE

9

 1103

GOSS JAMES
 ROBERTSON IAN 

44.00 77.00 2
2.00
17
17.00
16
16.00
8
8.00
9
9.00
10
10.00
6
6.00
9
9.00

GRANDE-BRETAGNE

10

 1165

PICKARD IAN
 NICHOL KATY 

47.00 88.00 8
8.00
9
9.00
7
7.00
17
17.00
3
3.00
BFD
24.00
13
13.00
7
7.00

GRANDE-BRETAGNE

11

 1354

MARTIN ROB
 MARTIN JAN 

56.00 95.00 18
18.00
4
4.00
21
21.00
10
10.00
17
17.00
8
8.00
5
5.00
12
12.00

GRANDE-BRETAGNE

12

 1327

DIX OLIVER
 ROBINSON CICELY 

57.00 92.00 14
14.00
11
11.00
2
2.00
11
11.00
6
6.00
13
13.00
17
17.00
18
18.00

GRANDE-BRETAGNE

13

 941

CHAPMAN MIKE
 RATCLIFFE LYNNE 

62.00 94.00 DPI
8.00
16
16.00
11
11.00
12
12.00
16
16.00
12
12.00
4
4.00
15
15.00

GRANDE-BRETAGNE

14

 1301

VINCENT PETER
 PROCTOR SUZIE 

62.00 94.00 9
9.00
8
8.00
14
14.00
18
18.00
10
10.00
14
14.00
7
7.00
14
14.00

GRANDE-BRETAGNE

15

 996

THOMPSON SAM
 KEMLO HANNAH 

64.00 101.00 17
17.00
6
6.00
15
15.00
7
7.00
20
20.00
11
11.00
9
9.00
16
16.00

GRANDE-BRETAGNE

16

 1419

ASHTON TOBY
 ASHTON RACHEL 

69.00 113.00 16
16.00
7
7.00
22
22.00
22
22.00
19
19.00
5
5.00
14
14.00
8
8.00

GRANDE-BRETAGNE

17

 870

HICKMAN SARAH
 GULLAN ANTHONY 

73.00 121.00 7
7.00
DNF
24.00
10
10.00
13
13.00
11
11.00
BFD
24.00
15
15.00
17
17.00

GRANDE-BRETAGNE

18

 1020

HARTLEY ANDREW
 HARTLEY EVE 

89.00 129.00 19
19.00
DPI
20.00
13
13.00
20
20.00
12
12.00
15
15.00
20
20.00
10
10.00

GRANDE-BRETAGNE

19

 1308

PARSONS ELLIOT
 MARSDEN HARRIET 

93.00 131.00 DPI
15.00
19
19.00
18
18.00
16
16.00
15
15.00
16
16.00
19
19.00
13
13.00

GRANDE-BRETAGNE

20

 1310

FARBROTHER HOWARD
 HOSKEN LOUISE 

102.00 147.00 21
21.00
12
12.00
20
20.00
14
14.00
21
21.00
17
17.00
18
18.00
DNF
24.00

GRANDE-BRETAGNE

21

 1295

DRUCE KEVIN
 WILLIAMS FENELLA 

106.00 150.00 15
15.00
15
15.00
19
19.00
19
19.00
22
22.00
18
18.00
22
22.00
20
20.00

GRANDE-BRETAGNE

22

 429

BROWN CHRIS
 BROWN JAMIE 

119.00 167.00 DPI
22.00
20
20.00
17
17.00
21
21.00
18
18.00
BFD
24.00
21
21.00
DNF
24.00

GRANDE-BRETAGNE

---

 1051

TARQUIS Michael
 TARQUIS Camille 

144.00 192.00 DNS
24.00
DNS
24.00
DNF
24.00
DNS
24.00
DNS
24.00
DNS
24.00
DNS
24.00
DNS
24.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

Pénalités et réparations : 21 (5 BFD; 5 DNF; 7 DNS; 4 DPI; )
[Retour début de page]
Groupe 400 après 8 courses (6 retenues) (14 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 1383

CRAIG NICK
 CLARK FIONA 

6.00 19.00 1
1.00
11
11.00
1
1.00
1
1.00
1
1.00
2
2.00
1
1.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 1035

WILLOWS BEN
 OLDEN JESS 

13.00 26.00 2
2.00
2
2.00
2
2.00
3
3.00
2
2.00
9
9.00
2
2.00
4
4.00

GRANDE-BRETAGNE

3

 1321

DONNER JAMES
 PRICE JOHN 

18.00 31.00 DPI
5.00
1
1.00
5
5.00
4
4.00
4
4.00
1
1.00
8
8.00
3
3.00

GRANDE-BRETAGNE

4

 1082

HART MIKE
 KILPATRICK SALLY 

20.00 30.00 5
5.00
4
4.00
3
3.00
2
2.00
3
3.00
4
4.00
4
4.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 1351

ROBSON IAN
 JOHNSON SANDY 

27.00 51.00 6
6.00
6
6.00
OCS
15.00
9
9.00
7
7.00
3
3.00
3
3.00
2
2.00

GRANDE-BRETAGNE

6

 1339

REDDINGTON MARK
 STAITE COLIN 

28.00 41.00 3
3.00
5
5.00
4
4.00
6
6.00
6
6.00
5
5.00
5
5.00
7
7.00

GRANDE-BRETAGNE

7

 983

FLEMING ALEX
 CHIPPERFIELD HEATHER 

38.00 63.00 7
7.00
3
3.00
6
6.00
7
7.00
10
10.00
6
6.00
9
9.00
DNF
15.00

GRANDE-BRETAGNE

8

 0

HANDLEY BILL
 HANDLEY LYNDA 

38.00 61.00 8
8.00
8
8.00
7
7.00
5
5.00
5
5.00
OCS
15.00
7
7.00
6
6.00

GRANDE-BRETAGNE

9

 1063

WILCE JOSH
 HALL WILLIAM 

46.00 66.00 9
9.00
9
9.00
DPI
11.00
8
8.00
8
8.00
7
7.00
6
6.00
8
8.00

GRANDE-BRETAGNE

10

 1140

RYAN EMMET
 RYAN JAMES 

56.00 82.00 10
10.00
DPI
15.00
8
8.00
10
10.00
9
9.00
10
10.00
11
11.00
9
9.00

IRLANDE

11

 453

PALMER SIMON
 FLEWITT SUE 

58.00 88.00 12
12.00
7
7.00
9
9.00
12
12.00
DNF
15.00
8
8.00
10
10.00
DNF
15.00

GRANDE-BRETAGNE

12

 1274

ADAMS MIKE
 ADAMS JOSIE 

67.00 93.00 11
11.00
10
10.00
12
12.00
13
13.00
12
12.00
11
11.00
13
13.00
11
11.00

GRANDE-BRETAGNE

13

 B 1313

HOLLAND NICK
 WHITEHEAD JAY 

69.00 96.00 13
13.00
12
12.00
11
11.00
11
11.00
11
11.00
12
12.00
14
14.00
12
12.00

GRANDE-BRETAGNE

14

 619

MUGGERIDGE NATHAN
 LECOCQ ANITA 

74.00 103.00 DPI
15.00
13
13.00
13
13.00
14
14.00
13
13.00
13
13.00
12
12.00
10
10.00

GRANDE-BRETAGNE

Pénalités et réparations : 9 (3 DNF; 4 DPI; 2 OCS; )
[Retour début de page]
Groupe 500 après 8 courses (6 retenues) (12 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 928

HOOTON Tom
 KNOWLDEN RUPERT 

13.00 24.00 5
5.00
1
1.00
2
2.00
6
6.00
4
4.00
DPI
4.00
1
1.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 837

GEERLING MICHIEL
 VAN SUSANTE HILDE 

14.00 23.00 2
2.00
3
3.00
4
4.00
4
4.00
5
5.00
1
1.00
2
2.00
2
2.00

HOLLANDE

3

 1862

LAVAUZELLE Mateo
 GUILLEMETTE Sebastien 

22.00 41.00 D+R
13.00
2
2.00
6
6.00
3
3.00
3
3.00
6
6.00
5
5.00
3
3.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

4

 517

MORLEY RICHARD
 MORLEY SUE 

26.00 38.00 3
3.00
4
4.00
5
5.00
5
5.00
7
7.00
5
5.00
4
4.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 693

LE BRUN Florence
 HONOR Nicolas 

27.00 53.00 1
1.00
10
10.00
1
1.00
1
1.00
1
1.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00

FFVOILE
S.R.C Sud-Oise

6

 654

VAN LEEUWEN FRANK
 VAN DEN DOOL LENNART 

28.00 46.00 6
6.00
5
5.00
9
9.00
8
8.00
9
9.00
2
2.00
3
3.00
4
4.00

ALLEMAGNE

7

 7

YRIEIX Brice
 GARCIA Tom 

41.00 67.00 D+R
13.00
8
8.00
3
3.00
2
2.00
2
2.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00

S N TRINITE S/MER
Y C CARNAC

8

 763

VAN SUSANTE WILLEMIJN
 VAN ALPHEN NICK 

42.00 68.00 DNS
13.00
DNS
13.00
8
8.00
9
9.00
8
8.00
4
4.00
7
7.00
6
6.00

 

9

 675

COULOMBEL Yves
 COULOMBEL Anthony 

43.00 69.00 4
4.00
6
6.00
7
7.00
7
7.00
6
6.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00

C N ST CAST
C N ST CAST

10

 859

ROUILLON Jean
 CROSSON Erwan 

46.00 66.00 7
7.00
9
9.00
10
10.00
10
10.00
10
10.00
7
7.00
6
6.00
7
7.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

11

 534

TANGUY Olivier
 TANGUY Vincent 

65.00 91.00 8
8.00
11
11.00
DPI
12.00
DNF
13.00
DNS
13.00
8
8.00
DNF
13.00
DNS
13.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

12

 11

LE GUENNEC Jean-baptiste
 LE GUENNEC Augustin 

72.00 98.00 D+R
13.00
7
7.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00
DNS
13.00

Y C CARNAC
Y C CARNAC

Pénalités et réparations : 26 (3 D+R; 2 DNF; 19 DNS; 2 DPI; )
[Retour début de page]
Groupe 700 après 8 courses (6 retenues) (18 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 1000

WALES JERRY

6.00 9.00 1
1.00
1
1.00
1
1.00
2
2.00
1
1.00
1
1.00
1
1.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 882

HEISSIG JON

12.00 28.00 2
2.00
9
9.00
2
2.00
1
1.00
7
7.00
2
2.00
2
2.00
3
3.00

GRANDE-BRETAGNE

3

 FRA 928

FRABOULET Cedric

28.00 47.00 3
3.00
3
3.00
11
11.00
8
8.00
3
3.00
7
7.00
6
6.00
6
6.00

Y C CARNAC

4

 990

ALLEN RICHARD

29.00 49.00 6
6.00
12
12.00
3
3.00
7
7.00
6
6.00
8
8.00
5
5.00
2
2.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 993

NOLAN IAN

34.00 56.00 8
8.00
2
2.00
10
10.00
12
12.00
10
10.00
3
3.00
7
7.00
4
4.00

GRANDE-BRETAGNE

6

 980

KERBIGUET Jocelyn

34.00 58.00 5
5.00
4
4.00
6
6.00
11
11.00
13
13.00
6
6.00
3
3.00
10
10.00

C N ST POL

7

 1001

GATEHOUSE EDDIE

41.00 70.00 7
7.00
8
8.00
14
14.00
15
15.00
9
9.00
5
5.00
4
4.00
8
8.00

GRANDE-BRETAGNE

8

 862

RINDERMANN JUNIS

44.00 68.00 9
9.00
5
5.00
13
13.00
10
10.00
8
8.00
4
4.00
8
8.00
11
11.00

GRANDE-BRETAGNE

9

 810

BLAND RICHARD

47.00 85.00 DNF
19.00
DNS
19.00
5
5.00
5
5.00
2
2.00
14
14.00
9
9.00
12
12.00

GRANDE-BRETAGNE

10

 989

SHAW PETER

48.00 82.00 4
4.00
6
6.00
DNF
19.00
9
9.00
15
15.00
10
10.00
10
10.00
9
9.00

GRANDE-BRETAGNE

11

 747

PARIS Laurent

57.00 84.00 10
10.00
11
11.00
8
8.00
3
3.00
14
14.00
13
13.00
12
12.00
13
13.00

C N CASTELNAUDARY

12

 880

EDWARDS HOWARD

58.00 96.00 DNF
19.00
DNS
19.00
9
9.00
6
6.00
4
4.00
OCS
19.00
15
15.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

13

 944

BAYLISS JAMES

59.00 85.00 11
11.00
7
7.00
12
12.00
14
14.00
12
12.00
11
11.00
11
11.00
7
7.00

GRANDE-BRETAGNE

14

 749

GUIHOT Mathieu

67.00 105.00 DNF
19.00
10
10.00
4
4.00
4
4.00
11
11.00
DNF
19.00
DNF
19.00
DNS
19.00

C.V.M.L

15

 716

CHEMINEAU Henri

71.00 109.00 DPI
16.00
15
15.00
7
7.00
13
13.00
5
5.00
O+D
19.00
OCS
19.00
15
15.00

C.V.M.L

16

 986

FRIEDERICH Andre

80.00 113.00 12
12.00
14
14.00
16
16.00
16
16.00
17
17.00
9
9.00
13
13.00
16
16.00

Bairon Visteon Voile

17

 841

GRIFFITHS HAMISH

81.00 119.00 13
13.00
13
13.00
15
15.00
DNF
19.00
DNS
19.00
12
12.00
14
14.00
14
14.00

GRANDE-BRETAGNE

18

 834

GOUBIL Philippe

100.00 138.00 DNF
19.00
16
16.00
DNF
19.00
17
17.00
16
16.00
15
15.00
DNF
19.00
17
17.00

A S P T T NANTES

Pénalités et réparations : 18 (10 DNF; 4 DNS; 1 DPI; 1 O+D; 2 OCS; )
[Retour début de page]
Groupe 800 après 8 courses (6 retenues) (11 inscrits)
(Cliquez sur les noms soulignés pour accéder à la fiche du coureur)

RgsIdentConcurrentsP RetP totc.1c.2c.3c.4c.5c.6c.7c.8Club / Pays
1

 1182

JEFFRIES ANDY
 ODY ALLYSON 

7.00 15.00 1
1.00
1
1.00
2
2.00
6
6.00
1
1.00
1
1.00
2
2.00
1
1.00

GRANDE-BRETAGNE

2

 1184

WILSON STEVIE
 DAVISON ASH 

13.00 33.00 3
3.00
2
2.00
1
1.00
8
8.00
OCS
12.00
DPI
3.00
1
1.00
3
3.00

GRANDE-BRETAGNE

3

 1180

HALHEAD TOM
 JAGGER STUART 

16.00 31.00 4
4.00
3
3.00
3
3.00
1
1.00
3
3.00
6
6.00
9
9.00
2
2.00

GRANDE-BRETAGNE

4

 1

WEBBER CHRIS
 PETHYBRIDGE EMMA 

24.00 37.00 7
7.00
5
5.00
4
4.00
3
3.00
4
4.00
5
5.00
3
3.00
6
6.00

GRANDE-BRETAGNE

5

 985

KILSBY DAN
 BRIDGEN BART 

25.00 46.00 5
5.00
4
4.00
7
7.00
9
9.00
2
2.00
3
3.00
DNF
12.00
4
4.00

GRANDE-BRETAGNE

6

 1089

PHILLIPS ROGER
 CROCKER WILL 

27.00 40.00 2
2.00
6
6.00
5
5.00
4
4.00
5
5.00
7
7.00
6
6.00
5
5.00

GRANDE-BRETAGNE

7

 1017

TREGUIER Jeanlouis
 COLLIN Ludovic 

29.00 43.00 6
6.00
7
7.00
6
6.00
2
2.00
7
7.00
4
4.00
4
4.00
7
7.00

C.N. VIRY CHATILLON
S R BREST

8

 1151

HINSLEY JOHN
 TURNER JANE 

43.00 63.00 10
10.00
8
8.00
10
10.00
5
5.00
9
9.00
8
8.00
5
5.00
8
8.00

GRANDE-BRETAGNE

9

 982

POYNER PHILIP
 HAWKINS JAMES 

46.00 65.00 DPI
9.00
9
9.00
8
8.00
7
7.00
6
6.00
9
9.00
7
7.00
10
10.00

GRANDE-BRETAGNE

10

 822

PRYOR SIMON
 PRYOR TOM 

53.00 74.00 9
9.00
10
10.00
9
9.00
10
10.00
8
8.00
DPI
11.00
8
8.00
9
9.00

GRANDE-BRETAGNE

11

 897

BEGUIN Remi
 PICOT Pierre 

64.00 87.00 DNS
12.00
11
11.00
11
11.00
11
11.00
10
10.00
11
11.00
10
10.00
11
11.00

C N B P P
C N B P P

Pénalités et réparations : 6 (1 DNF; 1 DNS; 3 DPI; 1 OCS; )
[Retour début de page]

NUTTE Jerome
Président du Comité de Course

BREHIER Patrick
Président du Jury


Produit le 30/05/2011 par logiciel FReg2011 (vers. 19/04/2011) FFVoile © 2001/2010
Website Security Test