Switzerland
Czech Republic
Germany
France
United Kingdom
Hong Kong
Italy
Japan
Netherlands
Slovakia
Sweden
Uganda

30/05/2009
Gul Sprint Championships Rutland SC

  • RS500 Eurocup, YC Carnac, May 2018
  • RS500 Eurocup, YC Carnac, May 2018
Report to follow

Gul RS Sprint Championship

Contents

RS 200 A Fleet

Sailed:6, Discards:0, To count:6, Entries:9, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1st RS 200 A RS 200 1323 David Hivey Jane Hivey West Lancashire YC 1 6 1 3 2 1 14
2nd RS 200 A RS 200 953 Nicholas Charles Helen Wightman Littleton SC 3 2 6 6 1 2 20
3rd RS 200 A RS 200 1088 James Boyce Sam Tozer Papercourt SC 8 1 5 1 7 5 27
4th RS 200 A RS 200 1203 James Stewart Toby Lewis RYA 6 3 8 2 5 4 28
5th RS 200 A RS 200 566 Hamish Walker Clare Stubbs RNSA 7 5 2 5 6 8 33
6th RS 200 A RS 200 1301 Pete Vincent Tessa Nicholls Bristol Corinthian YC 4 9 3 8 3 6 33
7th RS 200 A RS 200 1059 Andy Bryson Joanna Bailey West Kirby SC 2 7 4 7 8 7 35
8th RS 200 A RS 200 1165 Ian Pickard Karen Falcon RYA 9 8 7 4 9 3 40
9th RS 200 A RS 200 1313 Steve Dunn R Jones RYA 5 4 9 9 4 9 40

RS 200 B Fleet

Sailed:6, Discards:0, To count:6, Entries:9, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1st RS 200 B RS 200 1148 Ian Martin Chris Catt Burghfield SC 1 1 1 4 3 1 11
2nd RS 200 B RS 200 481 John Teague Louise Fisher Bristol Corinthian YC 3 7 2 5 2 6 25
3rd RS 200 B RS 200 617 Ian Sharp Vicki Fairhurst Burghfield SC 4 4 4 2 9 3 26
4th RS 200 B RS 200 1130 Rob Janering Ian Gill Wembley SC 7 6 6 1 5 2 27
5th RS 200 B RS 200 1010 Steve Restall Judy Restall Downs 8 2 8 7 1 4 30
6th RS 200 B RS 200 1336 Roy McCubbin Kirsty McSeveney Strathclyde Loch SC 6 9 5 3 4 5 32
7th RS 200 B RS 200 533 David Royse Nikki Russell Oxford SC 2 5 7 6 7 7 34
8th RS 200 B RS 200 600 Fiona Hall Lina Haines Littleton SC 9 3 3 8 8 8 39
9th RS 200 B RS 200 640 Ellie Martin Catherine Lovering Burghfield SC 5 8 9 9 6 9 46

RS 200 C Fleet

Sailed:6, Discards:0, To count:6, Entries:8, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1st RS 200 C RS 200 1353 Sue Antonelli Jo Lloyd Littleton SC 1 1 2 3 5 2 14
2nd RS 200 C RS 200 1146 Matt Greenfield Anthony Greenfield Littleton SC 5 4 1 1 6 3 20
3rd RS 200 C RS 200 1325 Charlotte Savage Darren McNamara BCYC 7 2 5 2 3 1 20
4th RS 200 C RS 200 858 Paul Lewis Felicity Pearson Emsworth Slipper 4 3 4 4 1 6 22
5th RS 200 C RS 200 584 Paul Whitbread Neil Hayes Burghfield SC 6 7 3 7 2 5 30
6th RS 200 C RS 200 1285 Paul Teague Pat Teague Bristol Corinthian YC 2 6 6 5 7 4 30
7th RS 200 C RS 200 529 Toby Ashton Rachel Ashton Burghfield SC 3 5 7 6 4 7 32
8th RS 200 C RS 200 391 Martin Ward Linda Mellor Girton SC 8 8 8 DNC DNC DNC 51

RS 200 D Fleet

Sailed:6, Discards:0, To count:6, Entries:8, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1st RS 200 D RS 200 825 Rosie Brearley Tom Brearley Littleton SC 4 2 1 1 1 4 13
2nd RS 200 D RS 200 1264 Simon Gillow Kate Gillow Chipstead SC 2 1 3 2 4 1 13
3rd RS 200 D RS 200 344 Ian Mills Claire Stopps RYA 1 3 5 4 2 6 21
4th RS 200 D RS 200 1019 James Clayton James Williams Royal Harwich YC 3 5 4 5 5 2 24
5th RS 200 D RS 200 1324 Adam McGovern Lucy Hodges Hollingworth Lake 6 4 2 6 3 5 26
6th RS 200 D RS 200 1164 Emma Johnson Eve Williams South Cerney SC 5 6 6 3 6 3 29
7th RS 200 D RS 200 1242 Rebecca Heller Penny Johnson Littleton SC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 54
7th RS 200 D RS 200 508 Adam Jenkins Yihyi Hwang Wembley SC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 54

RS 400 A Fleet

Sailed:6, Discards:0, To count:6, Entries:10, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1st RS 400 A RS 400 1251 Howard Farbrother Nathan Pinch Queen Mary SC 1 1 5 2 6 2 17
2nd RS 400 A RS 400 1236 Chris Martin Dan Martin Burghfield SC 3 8 1 6 1 1 20
3rd RS 400 A RS 400 1172 A Fleming J Hartigan Leigh & Lowton 5 2 4 4 3 3 21
4th RS 400 A RS 400 1082 Mike Hart Sally Kilpatrick Port Dinorwic SC 4 3 8 3 5 5 28
5th RS 400 A RS 400 826 Fiona Tylecote Steve Tylecote Rutland SC 2 4 6 8 2 7 29
6th RS 400 A RS 400 1134 Nick Simmonds Louise Hosken Weston 7 5 2 5 4 9 32
7th RS 400 A RS 400 1328 Michael Sims Elaine Marsh Carsington 6 6 3 7 7 4 33
8th RS 400 A RS 400 1139 James George Simon Kinsey Queen Mary SC 9 7 7 1 8 6 38
9th RS 400 A RS 400 744 Fiona Lewis Iain Lewis Queen Mary SC 8 9 9 9 9 8 52
10th RS 400 A RS 400 1296 Heather Chipperfield Giles Chipperfield   DNC DNC DNC DNC DNC DNC 66

RS 400 B Fleet

Sailed:6, Discards:0, To count:6, Entries:11, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total
1st RS 400 B RS 400 1275 Sam Parker Stu Jagger   2 1 1 1 1 2 8
2nd RS 400 B RS 400 1059 Richard Brown Keith Bedborough Carsington SC 1 2 2 5 2 1 13
3rd RS 400 B RS 400 751 Howard Eeles Colin Staite Bartley SC 3 3 4 2 4 6 22
4th RS 400 B RS 400 1301 Jonathan Hughes Jon Wells Royal Corinthian 4 5 3 10 3 3 28
5th RS 400 B RS 400 1121 Henry Maples Anna Ludgate Mount Batten Centre 6 7 8 4 5 5 35
6th RS 400 B RS 400 1322 Ross Ryan Kathryn Hinsliff-Smith Notts County SC 8 8 6 3 7 4 36
7th RS 400 B RS 400 1268 Alistair Rose Yvette Rose Royal Windermere YC 7 4 7 6 6 7 37
8th RS 400 B RS 400 946 Caroline Whitehouse Williams Downing Bartley SC 5 6 5 9 9 10 44
9th RS 400 B RS 400 628 Bob Peak Maria Peak Alton Water 9 9 9 8 8 9 52
10th RS 400 B RS 400 561 Shawn Woodcock Tony Cliff Bartley SC 10 DNC 10 7 10 8 57
11th RS 400 B RS 400 469 Morris Barnes Giles Brookes Hollowell 12 DNF DNC 11 11 DNC DNC 70

RS 500 Fleet

Sailed:13, Discards:0, To count:13, Entries:4, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 Total
1st RS 500 RS 500 534 Alex Taylor Bryan Mobbs Budworth 2 1 1 3 1 1 1 1 1 1 2 1 2 18
2nd RS 500 RS 500 553 Martin Smith Barbara Smith Delph SC 1 2 2 1 2 3 2 3 2 2 1 2 3 26
3rd RS 500 RS 500 542 Matt Johnson Tom Weatherhead Grafham SC 3 3 3 4 3 2 3 2 3 3 3 3 1 36
4th RS 500 RS 500 525 James Tanner Lucinda Blain Burghfield 4 4 4 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 50

RS 300 Fleet

Sailed:13, Discards:0, To count:13, Entries:3, Scoring system:My scoring system
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 Total
1st RS 300 RS 300 411 Tim Keen   Sheffield Viking Sailing Club 3 2 2 1 1 1 2 1 1 2 1 1 1 19
2nd RS 300 RS 300 368 Ian Smith   Craven SC 1 1 3 2 2 2 1 2 2 1 3 2 2 24
3rd RS 300 RS 300 450 Mark Henman   Sunderland YC 2 3 1 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 35

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area Varies
DNF Started but did not finish 12



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 28
http://www.sailwave.com/

Website Security Test